Menu
DioGuardi u del zot shqiptarëve të Maqedonisë

DioGuardi u del zot shqiptarëve të Maqedonisë

Ish-kongresisti dhe presidenti i Ligës Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi ka shprehur shqetësime lidhur me situatën me shqiptarët në Maqedoni dhe protestat e fundit. Ai ka premtuar se në Kongresin Amerikan së shpejti do realizohet një takim për ...

  1. Ekonomi
  2. Sport
  3. Kronikë
  4. Shëndeti
  5. Teknologji
Banka TEB lëshon Agrokartelën e 1000-të në Kosovë

Banka TEB lëshon Agrokartelën e 1000-të në Kosovë

Dje, me rastin e dhënies së Agrokartelës së 1000-të, banka...

Masat e marra për rastin e ndërtimit pa leje 'Al-Petrol'

Masat e marra për rastin e ndërtimit pa leje 'Al-Petrol'

Sot, më 24 korrik, Inspeksioni Komunal i Prishtinës filloj...

Korporata Buçaj ndihmon 110 familje në nevojë

Korporata Buçaj ndihmon 110 familje në nevojë

Në prag të Festës së Fitër Bajramit, Korporata Buçaj Sh.p....

KDI dhe TIK: Komunat e Kosovës me shumë shkelje

KDI dhe TIK: Komunat e Kosovës me shumë shkelje

Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) dhe Transparency Inte...

Aleanca KuqeZi protestë para FSHF dhe FKF: Duam, 'Një Komb, Një Kombëtare'

Aleanca KuqeZi protestë para FSHF dhe FKF: Duam, 'Një Komb, Një Kombëtare'

Aleanca KuqeZi dje në të njëjtën orë në Tiranë d...

Vokrri i lirë, rasti në gjyq

Vokrri i lirë, rasti në gjyq

Pas 48 orësh sa qëndroi në paraburgim, Fadil Vok...

Kupa për shqiptarët

Kupa për shqiptarët

Shkodran Mustafi e shkroi historinë, duke u bërë...

Fuqia gjermane

Fuqia gjermane

Bota është e Gjermanisë. Pas medaljes së argjend...

Autobusi i linjës Salzburg - Prishtinë del nga rruga, 32 të lënduar, 10 rëndë

Autobusi i linjës Sa…

Deri më tash raportohet 30 të lënduar, prej tyre...

Arrestohet i dyshuari për vrasjen e dyfishtë në Pejë

Arrestohet i dyshuar…

Policia më në fund ka prangosur dorasin e dyshua...

Kërcënohet me jetë drejtori i Inspektoratit

Kërcënohet me jetë d…

Gëzim Saraçi, drejtor i Drejtorisë së Inspektora...

'Luftë' gjatë dasmës, plagosen katër persona në Skenderaj

'Luftë' gjatë dasmës…

Katër persona janë plagosur me armë zjarri të di...

Parandaloni ndikimin negativ të televizionit

Parandaloni ndikimin…

Si të bëhet shikimi i TV-së veprimtari e dobishm...

Alkooli vret një person në çdo 10 sekonda

Alkooli vret një per…

Sëmundjet ngjitëse, aksidentet në komunikacion, ...

Ato lindën duke mbajtur dorën e njëra – tjetrës

Ato lindën duke mbaj…

Dy vogëlushe binjake që vuanin nga një sëmundje ...

Java Evropiane e vaksinimit - Njësia e vaksinimit në QKMF të Prishtinës

Java Evropiane e vak…

Me rastin e javës evropiane të vaksinimit, sot, ...

Google përkujtoi filozofin e famshëm mysliman Ibn Ruzhdi

Google përkujtoi fil…

Google, makina gjigante e kërkimit, përkujtoi 88...

Ky është Iphone 6

Ky është Iphone 6

Apple do të zbulojë modelin e radhës të serive p...

Facebook largon nga tregu aplikacion e veçantë për Poke

Facebook largon nga …

Me siguri se ju kujtohet aplikacioni Poke i Face...

iOS 8 pritet të vijë me ndryshime rrënjësore për iPhone dhe iPad

iOS 8 pritet të vijë…

Apple pritet të riformulojë aplikacionin e harta...

Bota Shqiptare

Art & Kulturë

Poezi e dhimbjes dhe e dashurisë

24 July, 2014

Poezi e dhimbjes dhe e dashurisë

Për librin e poetes Teuta Sahiti: Jeta Ylber Ngjyrash(Fidani. Prizren, 2014) ...

Dramaciteti lirik dhe natyraliteti ekzistencial – dukuri e romanit të ri shqiptar

21 July, 2014

Dramaciteti lirik dhe natyraliteti ekzistencial – dukuri e romanit të ri shqiptar

"Gjëja më e vështirë në botë është të shkruash një prozë të sinqertë e të ndersh...

Fadil Kraja në panteonin e Shqiptarisë

21 July, 2014

Fadil Kraja në panteonin e Shqiptarisë

Përpara disa ditësh rastësisht ndoqa një dokumentar të realizuar mjeshtërisht ...

Poeti dhe studiuesi Dionis Qirizidhi shpallet 'Personalitet i shquar i Qarkut Vlorë'

17 July, 2014

Poeti dhe studiuesi Dionis Qirizidhi shpallet 'Personalitet i shquar i Qarkut Vlorë'

Dionisi lindi në qytetin e bukur bregdetar të Vlorës. Sipas "Mjeshtrit të Madh...

Përlotje në stadiumin mitik Marakana të Brazilit: Gjermani-Argjentinë

16 July, 2014

Përlotje në stadiumin mitik Marakana të Brazilit: Gjermani-Argjentinë

Nga Xhevahir Cirongu & Agim Staka /13 korrik 2014-Kampionati botëror 13 ko...

Majlinda Rama, vlerë e re e letërsisë shqipe

14 July, 2014

Majlinda Rama, vlerë e re e letërsisë shqipe

Jetëshkrim dhe analizë e shkurtër e veprimtarisë poetike Nga: Rami Laçi Majl...

Bota Shpirtërore

Përkujtime

Ndërroi jetë mësuesi i popullit Tefik Ramadani‏

15 June, 2014

Ndërroi jetë mësuesi i popullit Tefik Ramadani‏

Fjalë rasti në ditën kur iu dha Lamtumira e fundit, Mësuesit dhe Patriotit tonë ...

Përkujtim - 9 vjet pa Atdhetarin dhe Kompozitorin 'Musa Piperku'

14 June, 2014

Përkujtim - 9 vjet pa Atdhetarin dhe Kompozitorin 'Musa Piperku'

Sot, me 14 qershor 2014 mbushen 9 - Vjet nga vdekja e kompozitorit, atdhetarit...

Horroskopi për vitin 2014 - 2015

Koncepte të shkurtëra mbi disa ndalesa

Ç'është ABORTI?! Ç’është ALKOOLI?! Ç'është AMORALITETI?! Ç’është BIXHOZI?! Ç’është DROGA?! Ç’është DUHANI?!
Ç’është KAMATA?! Ç’është MUZIKA?! Ç'është TRAFIKIMI?! Ç'është VËLLAVRASJA?! Ç’është VETËVRASJA?! Ç’është VJEDHJA?!

***** Lexo -- Libra Shqip -- Kliko në foto *****

Ismet Jonuzi - Krosi - Golgota Shqiptare (Pjes 1) Skënder Hushi - THOTI I pavdekshëm na zbulon Atlantidën James W. Pandeli - Oh Shqipëri, Shqipëria ime e mjerë.... Arben LLalla - Demografia e Viseve Shqiptar në Greqinë e Veriut Jakov Milaj - Raca Shqiptare

Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin

Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin

Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin

Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin

Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin Kliko dhe lexo librin

Autor të ndryshëm