Menu

Fatmirja, njëra nga 5 fotbollistët më të mira në botë, e krahasojnë me Mess-in, kalon në PSG

User Rating:  / 0
PoorBest 

Fatmire Alushi kalon në "Paris Saint-Germain" eshte ky lajm me i ri ne karriene e futbollit të kosovares Fatmire Alushi (Fatmire Bajramaj Lira). Paris Saint-Germain janë të kënaqur për ardhjen e gjermanes dërkombëtar Fatmire Alushi nga 1. FFC Frankfurt, shkruan shtypi francez, transmeton agjencia e lajmeve "Presheva jonë".

Fatmire Bajramaj Lira – ka nënshkruar kontartë me PSG. Ajo në vitin 2007 ishte kampione bote.

"Fatmirja është si Lionel Messi apo Cristiano Ronaldo qe zbarkuan në Paris. Fatmire Alushi Gjermane (26) – Emri i saj i vajzërisë Fatmire Bajramaj Lira – dje nënshkruar për PSG. Ajo n evitn 2007 ishte kampione bote, kampione e dyfishtë e Europës 2009 dhe 2013.." ka shkruar gazeta franceze "Le Paarisien" ("C'est comme si Lionel Messi ou Cristiano Ronaldo débarquaient à Paris. L'Allemande Fatmire Alushi (26 ans) — de son nom de jeune fille Fatmire Lira Bajramaj — a signé hier au PSG. ")

Në fillim të sezonit 2014-2015, mesfushorja përforcon fuqinë punëtore parisiane që do të luajë këtë sezon për të dytin vit radhazi dhe për herë të tretë në historinë e garat më prestigjioze të klubeve të Evropës, në UEFA Champions League të grave.

26 vjeçarja, shënoi 18 gola në 72 paraqitjet me ekipin kombëtar gjerman dhe u bashkua bashkëkombasve të saj Annike Krahn dhe Linda Bresonik.

Fatmire Alushi (mesfushorja e Paris Saint-Germain): "Unë jam shumë e lumtur që jam pjesë e këtij ekipi. Klubi është shumë profesionale dhe unë mirëpres këtë sfidë të re."

Farid Benstiti (trajner i Paris Saint-Germain): "Kjo është një lojtare ndërkombëtare gjermane, unë kam parë shpesh atë duke luajtur kur ajo ishte i re. Për ne, kjo është shumë interesante. Më e rëndësishmja, kjo është një karakter vajzë dhe kjo është shumë e mirë për klubin."

* * * * *

Fatmire Bajramaj, mit kosovo-albanischer Abstammung

Fatmire Bajramaj ist eine Deutsche Spielerin im Frauenfußball, mit kosovo-albanischer Abstammung. Im Kader der deutschen Nationalmannschaft spielt sie als Stürmerin und Mittelfeldspielerin. Lies mehr über Fatmire Bajramaj – Alle Infos zu Fatmire Bajramaj – sport.de bei www.sport.de

Profil
Pozicioni: Mesfushor
Lindur: 1 prill 1988
Kombësia: Gjermane
Gjatësia: 1.70m

Kurs
2011-2014:. 1 FFC Frankfurt (Gjermani)
2009-2011: 1 FFC Turbine Potsdam (Gjermani)
2004-2009: FCR 2001 Duisburg (Gjermani)

Lista Çmimi
2009, 2010: Fituesi i Champions League të Grave UEFA-s (Duisburg dhe Potsdam)
2011, 2012: Champions League finalist UEFA Grave (Potsdam dhe Franckfurt)
2010,2011: Kampion i Gjermanisë (Potsdam)
2009 2014 Fitues i Kupës gjermane (Duisburg dhe Franckfurt)
2009 2013: Kampion Evropian
Medaljen e bronzit në Lojërat Olimpike të Pekinit: 2008
2007: World Champion
2006 U19 Kampion Bote

 Komento artikullin!


Security code
Fresko kodin e sigurisë!

Autor të ndryshëm